Akcie základnej školy - Základná škola s materskou školou Pionierska 2, Brezno

Základná škola s materskou školou
Pionierska 2 Brezno
Prejsť na obsah
Uskutočnené akcie v Základnej škole s materskou školou Pionierska 2 Brezno
Návšteva keramickej dielne v Polomke
Krúžok Výletníček zahájil svoju činnosť výletom do keramickej dielne Moniky a Stanka Bullovcov na Polomke. Deti tu prežili neopakovateľnú sobotu pri práci s hlinou. Monika a Stanko sú nielen šikovní a tvoriví umelci, ale aj úžasní a milí ľudia. Deti sa pod ich vedením naučili spracovať hlinu, vyskúšali si prácu s hrnčiarskym kruhom, či vyrezávanie rôznych ozdôb z hliny. Podľa svojej fantázii si vytvorili hrnčeky, misky a vianočné ozdoby. Šťastné odchádzali, nielenže niečo krásne vytvorili, ale aj s darčekmi od Moniky a Stanka.
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
Dňa 25.10.2022 sa uskutočnilo vyhodnotenie školského kola olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Celkovo sa zúčastnilo olympiády 29 žiakov. Výkony našich žiakov boli obdivuhodné a gratulujeme umiestneným. Na prvom mieste sa umiestnil Matej Mastelák, na druhom mieste Matej Berák a na treťom mieste Juraj Belko. Ďakujeme všetkým zúčastneným a Matejovi prajeme veľa úspechov v ďalšej reprezentácii školy.

Halloween v 3.A na hodine anglického jazyka
DOD na Súkromnej spojenej škole ŽP Lopej
V pondelok 24.októbra sme v rámci Dňa otvorených dverí navštívili Súkromnú spojenú školu Železiarní Podbrezová.  Ráno sme mali zraz na železničnej stanici, odkiaľ nás autobus Železiarní Podbrezová odviezol do Lopeja. Čakalo nás tam približne 28 stanovíšť, kde nám učitelia, majstri odbornej výchovy a žiaci súkromných škôl jednotlivých odborov a profilácie, predviedli prácu na rôznych strojoch a zariadeniach používaných pri odbornom výcviku. Zabavili nás  zaujímavými aj vtipnými aktivitami. Vďaka hosťom z UMB z Banskej Bystrice - katedry Informatiky, FMMR TUKE z Košíc, ŽP Výskumno-vývojového centra s.r.o. a ŽP Informatiky s.r.o. sme mohli nahliadnuť do dospeláckych tém a možno aj do svojej budúcnosti. Vyskúšali sme si virtuálnu realitu, vlastný herný ovládač, či umelú inteligenciu.
Ďakujeme učiteľom a žiakom strednej školy v Lopeji, že si pre nás pripravili takýto príjemný DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ.                                          
                                                                                       Žiaci 9. ročníka
Dni remesiel
Fotografie z akcie si môžete pozrieť vo fotogalérii. (klik na obrázok)
Ocenenie pre našu MŠ
Detské Chalupkovo Brezno 14. ročník – kategória výtvarná tvorba
 • Viktória RIDZOŇOVÁ „Letná hviezdna noc“,
MŠ B. Němcovej 17, Brezno pedagogické vedenie I. Jančová
ŠPECIÁLNE OCENENIE POROTY ZA PEDAGOGICKÉ VEDENIE
 • PaedDr. Ivana JANČOVÁ MŠ B. Němcovej, Brezno

Víťazom srdečne blahoželáme!
Diela malých autorov sú súčasťou výstavy "Symbióza srdca a rúk", ktorá je do 18.11.2022 sprístupnená v synagóge.
Odhalenie sochy pána Libiča
V piatok 21. 10. 2022 sa žiaci 4.C zúčastnili odhalenia sochy uja Libiča. Dozvedeli sa, že pre nás vybudoval viac ako 30 studničiek a žliabkov. Pri tejto príležitosti boli pre deti pripravené zábavné aktivity, pri ktorých sa naučili veľa nového.
Medzinárodný deň školských knižníc
Exlibris je drobné dizajnové dielko slúžiace na označenie knižky jej majiteľom. Pôvodne bolo nazývané aj knižná značka. Ak sa náhodou knižka zatúla, každý vďaka Ex Libris bude vedieť komu chýba, do ktorej knihovníčky patrí a môže sa postarať o jej vrátenie.
Je vyrobený umelcom, podľa prianí a predstáv vlastníka knihy. Exlibris je malá pečiatka či malý ozdobný lístok, obsahujúci názov exlibris alebo ex libris, meno, erb, či monogram majiteľa knižky, výtvarný motív, alebo iné vyjadrenie vzťahu majiteľa ku knihe. Exlibris je známkou vlastníctva, ktorú majiteľ lepí alebo pečiatkuje dovnútra knihy.
Hovorme o jedle
Žiaci našej školy sa zapojili do celoslovenskej súťaže Hovorme o jedle. Písali úvahy o zdravom stravovaní, vytvárali výtvarné diela, fotili. Svoje sily si merali aj v poznávaní liečivých rastlín, ktoré by mali byť neoddeliteľnou súčasťou nášho pitného režimu.
Hravé športovanie – 3. aktivita
Tretia aktivita, ktorú si deti užili v rámci hravého športovania, bola zameraná na rozvoj dôvery a spolupráce.
Vystúpenie žiakov ZŠ v DSS Luna
Mesiac október by mal byť pre nás všetkých aj pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. Aj naši žiaci sa vybrali uctiť našich drahých seniorov do DSS Luny. Pripravili si pre nich krátky kultúrny program, malý darček a sladkú drobnosť. Veríme, že sa nám podarilo na ich tvárach vyčariť úsmev, dokonca si spoločne s nimi zaspievali a tešíme na ďalšiu návštevu.  
„Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v rozhovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi.“
Deň jablka v 4.D
Fotografie zo školskej akcie si môžete pozrieť vo fotogalérii. (klik na obrázok)
Mini výstavka ihličnatých drevín
Milí žiaci ! Príďte si cez prestávku pozrieť výstavku konárikov ihličnatých drevín. Naučíte sa poznať ihličnaté stromy a kry vo svojom okolí. Výstava potrvá dva týždne a nájdete ju na druhom poschodí vedĺa učebne chémie.
Spoznávame históriu
V priebehu mesiaca október navštívili  žiaci 5. ročníkov so svojimi vyučujúcimi   dejepisu etnografickú  expozíciu Horehronského múzea v Brezne v budove historickej radnice.  Na hodinách sa učili o dôležitosti historických prameňov pri spoznávaní histórie aj o múzeách. Práve preto navštívili naše najbližšie múzeum. Okrem informácií o tom, ako múzeá fungujú,  z vystavených exponátov získali  prehľad o živote našich predkov na Horehroní v minulosti. Najmä  predmety, ktoré vyšli spod rúk šikovných remeselníkov ich najviac upútali a nad niektorými museli aj pouvažovať,  na čo vlastne slúžili, lebo z dnešných čias ich nepoznajú. Múzeá tak predstavujú bezpečný útulok, aby odkaz našich predkov nezanikol.
Umiestnenie nášho žiaka v celoslovenskej literárnej súťaži rozlet
Našu školu potešila skvelá správa. Vynikajúci úspech v celoslovenskej literárnej súťaži ROZLET, ktorá je zameraná na vlastnú tvorbu žiakov. Do súťaže sa zapojil náš žiak 9. ročníka – Denis Stanislav Novák, ktorý získal v hodnotení odbornou porotou 3. miesto a v online hodnotení verejnosťou 2. miesto. Dňa 20.10. 2022 sa spolu so svojou pani učiteľkou slovenského jazyka a literatúry Mgr. Máriou Daxner Nevedelovou vybral na slávnostné odovzdávanie cien, ktoré sa konalo v Krajskej knižnici Juraja Fándlyho v Trnave. Tam si náš Denisko prevzal ocenenie a pevne veríme, že nebude posledné.
Prajeme mu veľa úspechov k ďalšej tvorbe! Ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy.
Boli sme v SPACE
V stredu 19.10. sme vrámci občianskej náuky zavítali do centra pre prácu s mládežou SPACE na Kuzmányho ulici v Brezne. V úvode stretnutia nás milo privítala odborná pracovníčka Katarína Luptáková. Oboznámili sme sa s priestormi a užili si  príjemnú atmosféru. Stihli sme si aj zasúťažiť v krátkej aktivite vo dvojiciach. Centrum ponúka koučovacie rozhovory, zážitkové vzdelávanie, prácu s rôznymi  modernými  technológiami, kariérové poradenstvo, ale   aj pohodlie pri spoločenských hrách a filmových večeroch. Niektorých z nás ponuka zaujala a opäť sa do centra  vrátime, možno aj na JESENNÝ SWAP - burzu oblečenia a bižutérie dňa 27.10.2022.

Na hodinách techniky sa učíme o rôznych remeslách.
Jedno z nich sme sa rozhodli spoznať aj bližšie.
17. októbra sme navštívili Hrnčiarsky  ateliér manželov Zdenky a Milana Štulrajterovcov v Čiernom Balogu. Prežili sme u nich príjemné dve hodinky, dozvedeli sme sa o tom, ako sa vyrábajú hrnčiarske výrobky, sami sme sa pokúsili vyrobiť si vlastné ozdôbky z hliny, ktoré dostaneme  od manželov o 2 týždne po vypálení v peci. Prezreli sme si ich hrnčiarsku dielňu, hotové hrnčeky, misky, taniere, džbány, sošky, vonné lampy, ktoré čakajú na svojich majiteľov. Prerobenú stajňu, ktorá dnes vyzerá ako jedno veľké múzeum starožitných predmetov. Obdivovali sme ich rozkvitnutú záhradu, jazierko s rybami. Pohojdali sme sa na hojdačke, ktorú domáci pán vyrobil pre svoje vnúčatá. Dokonca nás pohostili vlastnou úrodou jabĺk a hrozna.

My, žiaci V.C, odporúčame aj ostatným navštíviť ich hrnčiarsky ateliér osobne a na vlastné oči vidieť, akú krásu spoločne vytvárajú.  

Šikovným manželom Štulrajterovcom ďakujeme  za prijatie a prajeme im veľa zdravia a síl do ďalšej práce.     
Prvouka zážitkovo
V školskom roku 2022/2023 sa rozhodla 2.A rozširovať  svoje vedomosti z prírody zážitkovou formou cez plnenie zaujímavých úloh, aktivít. Pri vychádzkach objavia čaro lesnej fauny a flóry a zároveň získavajú pozitívnejší vzťah k životnému prostrediu.
Bezpečnosť v ŠKD
V školskom klube detí sme sa s príslušníkom polície rozprávali o prevencii násilia a o tom, ako sa v škole cítiť bezpečne. Pripomenuli sme si aj pravidlá cestnej premávky.  Aby aj naša cesta ku škole bola  bez nehody.
Európsky deň jazykov na Pionierskej 2
Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov(European Day of Languages) osla¬vuje každoročne 26.sep¬tembra už od roku 2001. Tento rok bol aj Európskym rokom jazykov.
Zapojilo sa doň 45 krajín a svojimi aktivitami pouká¬zal na jazykovú rozmanitosť v Európe. Projekt bol úspešný a Rada Európy sa rozhodla vytvoriť každoročnú tradíciu a vyhlásila tento deň za Európsky deň jazykov. Bolo vytvorené oficiálne logo, slogany ainternetová stránka. (www.edl.ecml.at)
Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanovzo 47 členských štátov Rady Euró¬py, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich učili viac jazykov. Keď rozprávame rovnakým jazykom, uvedomujeme si, kolko vecí máme spoločných. Svet sa nakoniec nezdá taký veľký.

Na svete existuje viac než 6000 jazykov a iba v samot¬nej Európe je to 225 pôvodných jazykov. Najviac požívaná je angličtina, ktorou rozpráva viac než 1,3 miliardy ľudí na svete.
Tento medzinárodný deň sme si pripomenuli aktivita¬mi aj na našej škole. Žiaci prvého aj druhého stupňa a dokonca aj naši najmenší škôlkari spoločne hrali hry, oboznamovali sa s rôznymi svetovými jazykmi.
Zábavnou formou sa naučili nové slovíčka aj celé výrazy. Uvedomili sme si, koľko našich žiakov pochádza z iných krajín a ich rodným jazykom nie je slovenčina. Sú to kamaráti, ktorí hovoria anglicky, nemecky, španielsky, čínsky, rusky, česky a ukrajinsky.
Deti vyrábali pútavé nástenky, projekty, hrali divadlo, dávali si hádanky, riešili úlohy v pracovných listoch a podobne. Celý deň sa niesol v znamení spolupráce, aktivít a pekných zážitkov.

Aj naďalej chceme v tejto tradícii pokračovať a ukázať žiakom široký záber jazykov, ktoré budú možno v budúcnosti ich povolaním ako prekladateľov a tlmočníkov, alebo len ako základ pre jednoduché dorozumenie sa pri návšteve cudzej krajiny.
Veď nenadarmo sa hovorí: Kolko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.

Mgr. Martina Mazúrová, MY Horehronie, 11.10.2022
Hravé športovanie v ŠKD – druhá aktivita
Pohybové hry v druhej aktivite boli zamerané na rozvoj rýchlosti, obratnosti a taktiky.

Biologická exkurzia žiakov 5. ročníka vo Vydrove
V dňoch 5. a 6. 10. 2022 sa žiaci piateho ročníka zúčastnili biologickej exkurzie vo Vydrove.  Jej cieľom bolo pozorovanie lesného ekosystému a poznávanie lesných organizmov. Žiaci sa prakticky zoznámili s významom a nezastupiteľnou funkciou lesa, ale aj negatívnym vplyvom človeka na prírodu. Pozorovanie sme zamerali na druhy organizmov, o ktorých sa žiaci budú učiť na hodinách biológie. Nadobudnuté vedomosti si žiaci overili pomocou pracovných listov.


Fotoalbum z akcie si môžete pozrieť TU
Testovanie profesijnej orientácie žiakov
Hravé športovanie
V školskom roku 2022/2023 realizujeme  v ŠKD Motýlik projekt Hravé športovanie - "S nami sa budeš len športovo hrať". Hlavným cieľom projektu je ponúknuť deťom zmysluplne využiteľnú voľno-časovú pohybovú aktivitu. Deti  športujú hravou formou. Jednotlivé aktivity sú zamerané na behanie, hádzanie, skákanie. Prvá aktivita bola zameraná na rozvoj rýchlosti a obratnosti.

Kabu očami piataka
Kabu je slávnosť, kedy druhý stupeň medzi seba víta piatakov.Dňa 30.9. nás čakal neobyčajný deň –KABU. Všetci piataci sme po druhej hodine išli do telocvične. Tam nás už čakali pani učiteľky s deviatakmi. Potešila nás podpora  pána riaditeľa, ktorý slávnosť prišiel otvoriť.  Súťaže sa tak mohli začať, dobrá nálada a podpora spolužiakov v rôznych disciplínach urobili perfektnú atmosféru. Na záver sme boli pasovaní za skutočných „druhostupniarov“. Všetci sme z tejto udalosti nadšení a ďakujeme za obrovský zážitok.

Viac fotografií si môžete pozrieť TU

Tvoríme s fantáziou – čaro jesene
Gaštankovo
Pod šikovnými rukami 5. C  sa gaštany zmenili na veselé postavičky. Kreativite sa medze nekládli a žiaci ukázali, akí sú tvoriví a ako dokážu pretvoriť obyčajné gaštany na malé umelecké dielka. Našu výstavku si môžete pozrieť pri vstupe do areálu školy.

Pasovanie prváčikov v ŠKD Motýlik
Dňa 30.09.2022 sa uskutočnilo v našej škole Pasovanie prvákov do ŠKD. Celou „pasovačkou“ ich sprevádzali ich starší kamaráti štvrtáci, ktorí pod vedením p. vychovávateľky pripravili zábavný program a disciplíny, ktoré naši prváci bez ťažkostí zvládli.  Tak sa úspešne stali členmi nášho školského klubu detí a všetci sme sa spoločne zabavili.

Skrášľujúca zeleň
Posledný septembrový týždeň bol na našej škole v znamení výsadby stromčekov a kríkov. Dreviny vysádzali na hodinách techniky žiaci ôsmych ročníkov. Pri práci nás usmerňovali aj páni školníci. Vo vzájomnej spolupráci sme vysadili pri bielej budove štyri jarabiny, pri plote oproti jedálne dvanásť vŕb japonských a na svoje umiestnenie čakajú aj previslé  višne a arónie. Tak sa náš areál obohatí o skrášľujúcu zeleň.
Víťazi !
   S radosťou si vám dovoľujem oznámiť, že naša snaha bola odmenená a žiaci 6.D zo ZŠ s MŠ Pionierska 2 Brezno sa, pod vedením svojej pani učiteľky triednej PhDr. Tichej, stali víťazmi súťaže Vyčisti si svoju rieku, organizovanej Slovenskou akadémiou vied v rámci Európskej noci výskumníkov. Do tejto celoslovenskej súťaže sa žiaci zapojili vytvorením pracovnej skupiny, ktorá monitorovala úsek rieky Hron a následne spísala správu o svojej činnosti. Písanie samotného protokolu bolo naozaj náročné. Zapojiť museli vedomosti z matematiky, biológie i geografie.
Zo všetkých zapojených pracovných skupín na Slovensku vybrala komisia zostavená z členov SOVVA, o.z. a Ústavu polymérov SAV, v.v.i. jeden víťazný tím, ktorého odmenou za vykonanú prácu je okrem iného i návšteva vedeckého pracoviska Slovenskej akadémie vied - Ústavu polymérov SAV, v. v. i. a ročné predplatné časopisu Zázračná planéta.

Súťaž, ktorá je pod záštitou pani prezidentky a predsedu vlády, bola pre šiestakov skutočnou výzvou, ktorá im trochu pootvorila dvere do sveta vedcov a vedeckého bádania.
Dňa 30.9.2022 bolo v Bratislave v Starej tržnici, za prítomnosti televíznych kamier, slávnostné vyhlásenie víťazov.
Ich úspech nás naozaj veľmi teší a dúfame, že sa budú aj naďalej zapájať do rôznych projektov a súťaží.
Atléti opäť potešili....
V sobotu – 24. septembra, sme sa obávali výkonov našich pretekárov na Majstrovstvách kraja v atletike mladšieho žiactva a prípraviek, ktoré tentoraz hostil novo vybudovaný atletický štadión na Banskobystrických Štiavničkách. Chladné jesenné počasie nedávalo nádeje na vysokú výkonnosť. No napriek tomu atléti športových tried potešili nie len medailovými umiestneniami, ale zároveň aj svojimi najhodnotnejšími tohtoročnými výkonmi – 14 osobných rekordov  znamenalo posun  v tohtoročných slovenských tabuľkách.  Jean Pierr sa stal dokonca lídrom vo vrhu guľou. Pocit stáť na stupni víťazov si užilii: Jean Pierre Haque, v kategórii ml. žiakov – 2. miesto beh na 60m, 2. miesto skok do diaľky a víťazstvo vo vrhu guľou. Lea Pôbišová, v kategórii prípraviek –  k víťazstvu v skoku do výšky pridala 3. miesto v skoku do diaľky a svojim spolužiačkam  -  Lilli Šádekovej, Aničke Majchútovej a Nicol Hudecovej pomohla k zisku striebra v štafete  4x60 m. Nika navyše pridala bronz v hode kriketovou loptičkou. K spolužiačkam sa pridal aj Matej Kobela  bronzom v behu na 600 m v kategórii prípravkárov.

Radosť z výkonov umocnila aj správa z Hodonína, kde si v tom čase užívala svoj druhý reprezentačný štart Nikina sestra Viktória. Od septembra je už síce žiačkou breznianskeho Gymnázia, ale zúročuje podmienky a podporu našej ZŠ, kde počas hoci krátkeho štúdia, stihla získať aj dva tituly Majsterky Slovenska .  Na medzištátnom stretnutí získala 3.miesto v osobnom rekorde 167 cm.
EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 26.9.
Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou. Deň je oslavou jazykovej rôznorodosti členských krajín, ktoré tvoria súčasť bohatého kultúrneho dedičstva a tradícií.
My sme tiež dali priestor angličtine a iným jazykom. Pracovali sme na stránke: https://edl.ecml.at/.../1455/language/sk-SK/Default.aspx. Cestovali sme s Lary naprieč Európou, vypočuli sme si frázy: ahoj, ďakujem, ako sa máš, áno/nie v rôznych jazykoch, priraďovali sme názov jazyka v angličtine k jeho krajine a zástave, vypĺňali osemsmerovku a podľa fotiek a rôzneho popisu na každej z nich, sme sa snažili identifikovať krajinu. Perfektná zábava na celú vyučovaciu hodinu aj popoludňajší program. Odporúčame !!!

A prečo sa učiť jazyky?
 • hovoriť s priateľmi a rodinou
 • nadviazať nové priateľstvá
 • porozumieť inej kultúre
 • cestovať
 • žiť/študovať/pracovať v inej krajine
 • komunikovať v práci (cez telefón, na stretnutiach, vítať návštevníkov)
 • získať (lepšiu) prácu
 • nakupovať
 • surfovať po internete
 • pozerať filmy alebo TV
 • čítať knihy a noviny
 • učiť sa pre vlastné uspokojenie
Európsky týždeň športu
V dňoch 23.9.- 30.9.2022 sa uskutočnil Európsky týždeň športu - BeActive 2022 na P2. Týždeň plný pohybu, hier a zábavy. V ŠKD Motýlik sme v rámci tohto týždňa absolvovali Zábavnú prekážkovú dráhu, kde sme skákali, behali a napádali k pohybu a zdravému životnému štýlu.
Naplnili sme tak hlavnú myšlienku tohto krásneho podujatia Športovať a hýbať sa !!!

V piatok 23.9. sme zahájili Európsky týždeň športu štafetovým behom prvákov a druhákov. Do tejto iniciatívy Európskej komisie s cieľom podporiť šport a fyzickú aktivitu sa zapájame každý rok. A aj teraz sme sa na ňu veľmi tešili. Beháme, športujeme, hýbeme sa – jednoducho sme aktívni. #BeActive

Spoločné stretnutie deviatakov s predškolákmi.
Pri príležitosti Európskeho dňa cudzích  jazykov  2022 naši deviataci z jazykovej triedy počas troch dní navštívili malých predškolákov a zábavnou formou im predstavili cudzie jazyky, ktoré sa učia v našej škole. Najstarší aj najmladší si spoločne zatancovali, zaspievali v ruskom, nemeckom a anglickom jazyku. Spoločné stretnutie sa nieslo v znamení dobrej nálady a pekných zážitkov.  V tejto začatej tradícii budeme aj naďalej pokračovať.

Biela pastelka
Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

Priložiť ruku k dielu sa rozhodli aj žiaci ZŠsMŠ Pionierskej 2 v Brezne a to usporiadaním zbierky nielen v priestoroch školy, ale sa pod dozorom pani asistentiek vybrali aj do ulíc nášho mesta. Stretli sa s výbornou odozvou u obyvateľov, mladších i starších spolužiakov. O čom svedčí aj vyzbieraná suma 939,- eur. Sme radi, že v týchto ťažkých časoch nám nie je ľahostajný osud tých, ktorí sa musia s problémami boriť deň čo deň. Veľmi sme hrdí na prístup „našich detí“, aktivistov, ktorí nezaváhali ani chvíľu a nehľadiac na čas sa podieľali na tomto krásnom výsledku. Myšlienky solidarity a nezištnej pomoci sa snáď nikdy nezunujú.
Ďakujeme všetkým.


Fotoalbum si môžete pozrieť TU    Video si môžete pozrieť TU

Divadelná chalúpka v škole
V rámci festivalu Divadelná chalúpka 2022 sa 21.septembra naši prváci a druháci zúčastnili bábkového predstavenia O lúke, motýľovi a kvetinovej víle. Telocvičňa sa na hodinku premenila na rozkvitnutú letnú lúku a ponúkla príbeh jej obyvateľov – včielky, svätojánskej mušky, žabky, motýľa a kvetinovej víly. Predstavenie s pesničkami chytilo za srdiečka pozorných divákov, ktorí sa odmenili pani herečke dlhým potleskom. Všetci sme boli nadchnutí nádherným výtvarným spracovaním bábok a kulís.
SWAP na PéDvojke
Na našej PéDvojke sme sa už dlhšie pohrávali s myšlienkou zrealizovať SWAP, čo znamená výmenný obchod. Je to forma výmeny ekonomicky, aj ekologicky výhodná. Keďže sme inštitúcia vzdelávacia, pripravili sme pre deti KNIŽNICU, z ktorej si žiaci môžu knižku, ktorá ich zaujme, zobrať a prečítať, potom vrátiť, prípadne aj nechať. Ak majú deti doma knižky, ktoré už nečítajú, alebo ich nezaujali, mohli by niekomu spraviť radosť a priniesť takéto knižky do našej knižnice. Všetci vieme, že knižky sú v dnešnej dobe drahé a takto si môžu čitatelia knižky zadarmo prečítať. Našej knižnici ponúkame aj zahraničné tituly –  nemecké, anglické, ruské, dokonca aj pracovné zošity. Tým, že je SWAP  knižnica na očiach detí, na chodbe, môžu si žiaci požičať knižku priamo cez prestávku. Pokiaľ nám to kovidová situácia dovolí, chceli by sme rozšíriť náš SWAP  aj o nepotrebné hračky a dať tak veciam druhú šancu a iným šancu na lacný a originálny darček. Buďme ECO a RECY veci.
Vyčisti si svoju rieku
„Vytvorte si s kamošmi v triede / doma / na sídlisku pracovnú skupinu, vyberte meno skupiny, zoberte rukavice, vrecia a vyberte sa na prechádzku pozdĺž rieky či potoka v okolí.
Otvorte oči a vrece naplňte odpadkami, ktoré pri svojej prechádzke nájdete.
Čas, ktorý tomu venujete závisí od vás, ale čím dlhšie budete v prírode, tým viac jej pomôžete lepšie dýchať. „
A žiaci 6.D  sa  spolu s pani učiteľkou triednou rozhodli na výzvu zareagovať a zapojiť sa do tohto celoslovenského projektu realizovaného v rámci akcie Európsky deň výskumníkov. Písanie samotného protokolu bolo naozaj náročné. Zapojiť sa museli vedomosti z matematiky, biológie i geografie.
Čo môžeme vyhrať?
Zo všetkých zapojených pracovných skupín vyberie komisia zostavená z členov SOVVA, o.z. a Ústavu polymérov SAV, v.v.i. jeden víťazný tím, ktorého odmenou za vykonanú prácu bude návšteva vedeckého pracoviska Slovenskej akadémie vied - Ústavu polymérov SAV, v. v. i. a ročné predplatné časopisu Zázračná planéta.  

Týždeň dobrovoľníctva na Pionierskej 2
Týždeň dobrovoľníctva 2022 sa uskutočnil v dňoch 16. – 22. septembra 2022, od piatka do štvrtka. Počas týchto dní sa mohli i naši žiaci zapojiť do dobrovoľníckych činností, ktoré ponúkajú jednotlivé organizácie. Napríklad pomáhať pri maľovaní plota a lavičiek, sprevádzaní seniorov, príprave hier pre deti, čistení okolia, prekladoch do angličtiny, vyrábaní darčekov, doprevádzaní kapiel či distribúcií potravinovej pomoci pre ľudí v núdzi a pri ďalších rozmanitých aktivitách.
Žiaci dvoch tried 5.D a 6.D spolu so svojimi pani učiteľkami a pánom primátorom  20.9. pomáhali pri čistení populárnej trasy v Brezne – Banisko. Zase raz výsledkom ich práce boli plné vrecia odpadu ale i dobrá nálada.

Ďakujeme za možnosť pomôcť  „vylepšiť“ svet.

Jesenná gruntovačka
Dňa 14.9. sa žiaci 6.D zapojili do čistenia nášho mesta v rámci enviromentálnej akcie organizovanej VÚC prostredníctvom agentúry rozvoja regiónu Horehronie.sk.  A že bolo čo zbierať... Dobrá nálada nás napriek tomu neobchádzala. Určite sa zapojíme do podobných akcií aj v budúcnosti.
Za žiakov 6.D PhDr. Tichá

V areáli na Pionierskej 2 vzniklo nové detské ihrisko
Areál pri Základnej škole na Pionierskej 2 v Brezne mesto vlani oplotilo s cieľom poskytnúť deťom bezpečné prostredie na hry, šport aj vzdelávanie v exteriéri. Vznikol tak chránený uzamykateľný priestor - školský dvor, na ktorom nedávno vyrástlo ihrisko   s modernými   hracími prvkami (kombinovaná preliezka, bradlá, lanová pyramída, lanová dráha, malá lezecká zostava, skákacia škôlka z gumenej dlážky). Ako informoval novozvolený riaditeľ školy Roman Snopko, prvky vyberala vedúca vychovávateľka s vtedajšou riaditeľkou a zástupkyňou pre prvý stupeň ZŠ a vhodné sú hlavne pre mladšie deti, čiže žiakov 1. - 4. ročníka.
Hlavným iniciátorom skvelej myšlienky bola vedúca ŠKD - Gabriela Vrbovská, pričom po dohode so zriaďovateľom mohlo dôjsť k realizácii. „Detské ihrisko stálo 19 620 eur, breznianska samospráva na vybudovanie detských prvkov poskytla 15 000 eur, rodičovské združenie prispelo sumou 3500 Eur a použili sme aj vlastné zdroje z príjmov ŠKD 1120 Eur.
Ďakujeme veľmi pekne zriaďovateľovi a Rade rodičov za finančný príspevok a tešíme sa na budúcu spoluprácu a podporu, dodal riaditeľ ZŠ s MŠ.
Monika Dolňanová, MY Horehronie 7.7.2022
Návrat na obsah