Uverejnený v Základná škola · Piatok 13 Jan 2023
Stredovek u siedmakov
Dnes, 13.1., si žiaci 7.A v rámci živej hodiny dejepisu mali možnosť ochutnať tradičné jedlo našich predkov pochádzajúce zo  stredoveku. Z tradičných surovín si ho sami uvarili a zjedli, ba ušlo sa aj pánovi riaditeľovi. Pre inšpiráciu ponúkame recept na gaštanovú kašu pochádzajúci z 12. storočia ako ho ponúka vo svojej knihe Miloš Jesenský Vychutnajte si stredovek.

Prajeme dobrú chuť !

KAŠA Z JEDLÝCH GAŠTANOV (Miloš Jesenský, Vychutnajte si stredovek)
12. storočie, Európa Patrologia Latina
3 – 5 jedlých gaštanov, 3 lyžice múky (najlepšie špaldovej), 1,5 lyžice práškového sladkého drievka alebo anízu a prášok zo sladiča. Gaštany olúp a uvar do mäkka (20 – 30 minút): potom ich roztlč alebo rozmiešaj, vlož do trochy vody, pridaj múku, sladké drievko a prášok zo sladiča (prípadne med). Všetko dôkladne premiešaj, priveď k varu a var tak dlho, pokiaľ sa zo zmesi nestane kaša.