Exkurzia Krakov - Osvienčim

Exkurzia Krakov - Osvienčim

Uverejnený v Základná škola · Piatok 26 Maj 2023
„ Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení si ju zopakovať !“ ( George Santayana)
Ak keď dejiny už zmeniť nemôžeme, stále si z nich vieme vziať ponaučenie. Aj preto sme pre našich deviatakov, ktorí budú o chvíľu všetky svoje poznatky a skúsenosti zúročovať  na svojich nových pôsobiskách, pripravili školskú dejepisnú exkurziu Osvienčim – Krakov. Prvý deň sme sa ocitli na miestach spojených s hrôzou a utrpením , ktoré by mali byť pre ľudstvo navždy poučením, do akých extrémov môže prerásť ľudská nenávisť a zloba, ak ju včas nezastavíme.
Aj počasie v tento deň dotváralo ponurú atmosféru KT  Auschwitz – Birkenau.  Množstvo informácií, ktoré doplnili tie školské budeme musieť určite ešte dlhú dobu spracúvať. Ďalší  deň sme objavovali  krásy druhého najväčšieho mesta Poľska, ktoré plnilo až do 16. storočia úlohu hlavného a korunovačného mesta. História je tu zosobnená na každom kroku. Viac sme si ju mohli vychutnať na nádvorí Collegium Maius. Ide o najstaršiu univerzitnú budovu v Poľsku, kde sme zastihli v prevádzke aj malý orloj. Študentom tejto univerzity bol napríklad aj Mikuláš Kopernik. Honosnosť života stredovekých kráľov sme zase obdivovali v areáli hradu Wawel, hlavne v korunovačnej katedrále. Ocitli sme sa aj v podzemí pri kryptách pochovaných panovníkov a významných osobností ale aj na jednej z  veží tohto hradu . Zvon Žigmund v nej je  tretí najťažší na svete. Je o tristopäťdesiat rokov starší než slávny Big Ben v Londýne a hovorí sa, že kto sa dotkne jeho srdca, tomu sa splní vyslovené želanie.
Zdroj článku: