Ovocný ma mliečny program na P2

Ovocný ma mliečny program na P2

Uverejnený v Základná škola · Utorok 24 Okt 2023
Ovocný a mliečny program na P2
Odmalička nám bolo vštepované, že najviac vitamínov a dôležitých stopových prvkov obsahuje ovocie, zelenina a pre zdravé kosti sú podstatné mliečne výrobky. Vitamíny v ovocí a minerály sú nevyhnutné pre ľudský organizmus. V našom jedálničku by preto mala mať ich konzumácia nezastupiteľné miesto. Ovocie je vo väčšine prípadov obľúbenejšie ako zelenina. Konzumovať by sa malo najčastejšie v surovom alebo len šetrne upravenom stave. To najlepšie z ovocia a zeleniny sa dá získať aj odšťavovaním a získame tak poháre plné zdravej pochúťky nielen pre svoju sladkosť, ale aj pocit, že robíme veľa dobrého pre svoje zdravie.
Mlieko a mliečne produkty majú zas vo výžive ľudí výsostné postavenie. Konzumujú sa už viac ako 10 000 rokov. Mlieko a jeho výrobky v histórii ľudstva predstavujú jednu zo  základných potravín. Túto skutočnosť nezmenili ani nové podmienky modernej civilizácie technicky vyspelej spoločnosti. Mlieko je prvou potravou, s ktorou sa stretneme po svojom narodení a sprevádza nás po celý život. Má nezastupiteľný význam vzhľadom na jeho biologickú hodnotu. Aj na základe týchto vedecky dokázaných a všeobecne známych skutočností sa Základná škola na Pionierskej 2 rozhodla zapojiť sa do mliečneho programu, ktorý v spolupráci s miestnou horehronskou mliekarňou Agravital funguje už druhý rok. Vďaka tejto spolupráci dostávajú žiaci pravidelne mliečne výrobky ako sú jogurty s rôznou príchuťou a ochutené jogurtové nápoje. V tomto školskom roku sa novinkou stal ovocný program, kde je zas deťom ponúkané lokálne ovocie a ovocné šťavy. Tento mliečny a ovocný program má za úlohu zvýšiť príjem zdravých potravín v jedálničku detí a mládeže a vybudovanie kladného vzťahu k zdravej výžive. Veľký ohlas má program aj u rodičov našich žiakov. Nárok na mliečne výrobky a ovocie majú všetci žiaci našej školy bez ohľadu na to, či sa stravujú v školskej jedálni alebo nie. Škola pokračuje v trende zdravej školy a do svojho programu zameraného na športovú aktivitu sa postarala aj o zdravý jedálniček svojich žiakov.
M. Mazúrová