Svetový deň životného prostredia

Svetový deň životného prostredia

Uverejnený v Základná škola · Utorok 06 Jun 2023
Dnes si pripomíname Svetový deň životného prostredia. V nadväznosti na deň Zeme sme na hodinách anglického jazyka upriamili pozornosť na potrebu riešiť problémy životného prostredia, ktoré presahujú hranice štátov a kontinentov a ich riešenie si vyžaduje spoluprácu na medzinárodnej úrovni.
Z histórie: Prvá konferencie OSN o životnom prostredí sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Štokholme. Zúčastnili sa jej zástupcovia 112 štátov, prerokovali na nej prvú súhrnnú správu o stave životného prostredia a schválili Deklaráciu o životnom prostredí človeka, ktorá uviedla 25 zásad na zachovanie a zlepšenie životného prostredia na Zemi. Účastníci konferencie po prvýkrát deklarovali právo človeka na priaznivé životné prostredie a zároveň navrhli globálny systém pozorovania Zeme. V nadväznosti na odporúčania konferencie schválilo 27. valné zhromaždenie OSN 15. decembra 1972 Environmentálny program OSN /UNEP/ a vyhlásilo 5. jún za Svetový deň životného prostredia.
Ďakujeme žiakom 2. stupňa za pekné projekty a kresby.