Uverejnený v Základná škola · Piatok 03 Feb 2023
Dramatizácia korunovácie
Eberhard Windecke v Pamätihodnostiach z čias vlády cisára Žigmunda o tom, ako pápež Eugen IV. v Bazilike sv. Petra v Ríme korunoval Žigmunda Luxemburského za cisára Sv. rímskej ríše národa nemeckého, píše „...Potom cisár pred pápežom pokľakol, pápež sa postavil na pravú nohu a nasadil Žigmundovi cisársku korunu tak, aby bola rovno. Potom cisára pomazal. Meč, ktorý je pápež povinný odovzdať novému cisárovi, keď odspieva evanjelium, mu dal do ruky, keď sa Žigmund dostal k slovám „et dat sibi gladium“ (a vzal si meč). Meč mu vložil do rúk ostrím a ....“. Celý priebeh korunovácie si vyskúšali naši siedmaci. Dramatizácia korunovácie cisára Žigmunda Luxemburského dopadla na výbornú a žiaci sa tak živou hodinou dejepisu vrátili aspoň na chvíľu v čase, do dôb dám a rytierov...
Zdroj článku: