Uverejnený v Základná škola · Piatok 16 Feb 2024
Medzinárodný deň materinského jazyka
Ó, mojej matky reč je krásota,
je milota, je rozkoš, láska svätá.

Verše P.O.Hviezdoslava z básne Mňa kedys zvádzal svet nám pripomínajú, akým vzácnym a krásnym je pre každého jeho rodný, materinský jazyk.
V kalendári je mu vyčlenený aj konkrétny deň, a to 21.február. Vznikol z iniciatívy OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) a oslavuje sa od roku 2000.
Keďže sú v tom čase jarné prázdniny, na hodinách slovenského jazyka a literatúry sme si ho pripomenuli už tento týždeň. V triedach sme viedli rozhovory, ako vznikol jazyk, porovnávali sme súčasnú slovnú zásobu a zásobu slov v minulosti, hľadali sme, z akého jazyka sa do slovenčiny dostali mnohé slová. Žiaci riešili  vedomostné kvízy, hádali slovenských básnikov a spisovateľov, skladali palindrómy – vety, ktoré rovnako znejú spredu aj odzadu (Matej je tam.) .
Žiakom sa zábavné aktivity páčili a strávili sme spolu pekné hodiny slovenčiny.