Uverejnený v Základná škola · Piatok 07 Jul 2023
Učitelia nezaháľajú ani v lete
Vyučujúci geografie a dejepisu opustili začiatkom júla priestory školy, kde sa už tradične vykonávajú všetky práce súvisiace s koncom školského roka a zároveň prípravné na ten nový. Cieľom nášho výjazdu do terénu býva spoznávanie zaujímavých miest v regióne, pričom poznatky potom sprostredkúvame žiakom. Zároveň vyberáme miesta vhodné aj pre žiacke exkurzie. Na rozhraní nášho a liptovského regiónu vznikla prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh. Svojim výkonom je najvýkonnejšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Pozostáva z dvoch nádrží, horná nádrž bola vybudovaná  v nadmorskej výške 1 160 m n. m, dolná nádrž je klasická údolná nádrž v nadmorskej výške 733 m n. m. Voda sa prečerpáva z dolnej nádrže do hornej a podzemnými prívodmi prechádza cez turbíny. Z ranču Kráľova Lehota vedie na hornú nádrž náročnejšia  turistická trasa s prevýšením 481 m, alebo sa dá zdolať na bicykli. Pozor, pri vstupe motorovým vozidlom je potrebné mať vybavenú povolenku.