Uverejnený v Základná škola · Piatok 21 Apr 2023
Živá hodina dejepisu – „Krvilační“ Mayovia
Dňa 20.4.2023 zažila 7.A  krvilačné obety Mayov.  Žiaci sa ponorili do sveta tajomných Mayov, samozrejme, v snahe pochopiť ich kultúru. A čo o nich vypovedá viac než ich náboženské rituály ?
Mayovia verili, že bohovia sú „lační“ po ľudskej krvi. Najviac sa cenila krv vysoko postavených osôb. Každý panovník Mayov kŕmil bohov nielen krvou obetí, ale aj svojou a tak si narezávali kožu ostrím z obsidiánu alebo chrbticou raje. Krv, ktorú nechali nasiaknuť do suchej kôry potom spaľovali. Verili, že takýmto spôsobom sa krv dostane do nebies.
Mayovia vykonávali ľudské obete počas konkrétnych udalostí v mayskej spoločnosti trochu. Ľudské obety boli vykonávané na konkrétnych festivaloch vo svojom ročnom kalendári, v čase krízy, pri zasvätení budov, pri končiacich alebo začiatkoch vojny, pri príchode nového vládcu na trón v čase jeho smrti.